Dla Poszukiwaczy Przygód

Latarnia w Rozewiu

Latarnia na Przylądku Rozewie to najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu, dodatkowo w jej wnętrzu znajduje się małe muzeum, posiadające w swych zbiorach przekrój latarni morskich od starożytności do dzisiaj. Latarnia Rozewie znajduje się na Przylądku Rozewie, w najdalej na północ wysuniętej części Polski, tuż przy wschodniej granicy Jastrzębiej Góry. Latarnia była wielokrotnie podwyższana, a obecnie jej konstrukcję stanowi murowana podstawa i metalowa wieża. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania, z jej szczytu podziwiać można rozległą panoramę okolicy. Warto się wybrać w te okolicę, by podziwiać kunszt architektoniczny i udać się na spacer do pobliskiego Rezerwatu Przylądek Rozewie oraz na pobliską kamienną plażę.

Latarnia morska Rozewie
tel. 58 674 95 42


Godziny otwarcia:

  • w maju, czerwcu i wrześniu: 10-14 i 15-18
  • w lipcu i sierpniu: 9:30-14 i 15-19

 

 

 

 

Obelisk „Gwiazda Północy”

Jest to miejsce, w którym znajduje się kamień - pomnik, ustawiony z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Jastrzębiej Góry. To tutaj znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża .

W listopadzie 2003 roku Urząd Morski w Gdyni wykonał nowe pomiary położenia geograficznego i podano nowe współrzędne: 54°50′08,8″N 18°18′00,5″E

Gwiazdy Północy należy szukać na końcu ulicy Norwida, tuż przy klifowym wybrzeżu, można też dojść  do niej przez nadmorski las od strony ul. Rozewskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieża widokowa w Domu Rybaka
Jest jednym z najbardziej symbolicznych miejsc Władysławowa. To miejsce, które jako jedne z niewielu pozwala spojrzeć na półwysep z wysokości. Przy dobrej widoczności można zobaczyć okazałą część Półwyspu helskiego. Do dyspozycji zwiedzających są dwa tarasy widokowe: większy na poziomie 45 m npm i mniejszy (kula) 63 m npm. 

W wieży Domu Rybaka znajduje się prywatne Muzeum Motyli, które powstało we Władysławowie w 2000 roku. Na wystawie prócz setek pięknych i rzadkich motyli oraz innych owadów można znaleść informację o niezwykłych i najdziwniejszych zwyczajach tej największej na świecie grupie bezkręgowców.

Dom Rybaka obecnie jest także siedzibą Urzędu Miasta, a  na parterze po adaptacji, ma swoje gabinety Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przy Ratuszu”.

 

 

 

 

 

 

 

Zamek w Krokowej

Krokowa już od średniowiecza stanowiła gniazdo rodowe oraz ośrodek rozległych włości rodu Krokowskich - von Krockow. Rodzina ta należała do najbogatszych i najznamienitszych w Prusach Królewskich, bardzo zasłużonych dla królów polskich. Częścią Muzeum Krokowa jest prezentowana w przestronnych salach zamku wystawa na temat historii rodu Krokowskich / von Krockowów, czyli Archivum Crocovianum. Zwiedzający zamek goście znajdą tu tablice informacyjne o barwnych dziejach członków tej rodziny, a także mogą podziwiać obrazy, książki i oryginalne dokumenty z przeszłości Krokowej.
 

 

 

 

 


 

 

 

 

Groty Mechowskie

Odkryte w 1818 roku Groty Mechowskie są największą osobliwością przyrody nieożywionej na Niżu Polskim i jednocześnie najmniejszą podziemną trasą turystyczną w Polsce. Groty Mechowskie są chronione prawnie jako rezerwat przyrody.  W kilku miejscach jaskini występują nacieki w formie stalaktytów. Na końcu niskiego korytarza liczącego ok. 38 metrów w głąb skarpy znajduje się izba z pięknymi barwnymi mineralnymi spływami.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

Strusia Farma  w Kniewie
Jedna z nielicznych ferm strusi w Polsce znajduje się w Kniewie koło Wejherowa. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zapoznać się ze zwyczajami tego najszybciej biegającego ptaka na świecie. Atrakcją może być również jajecznica dla całej rodziny ze strusiego jaja. Na miejscu bogato wyposażony sklepik z pamiątkami pochodzącymi od strusi.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

Wieża widokowa „Kaszubskie Oko” w Gniewinie
Wieża widokowa Kaszubskie Oko wraz z iglicą liczy sobie 44 metry wysokości. By podziwiać widok na Morze Bałtyckie oraz morenowe wzgórza Jeziora Żarnowieckiego wystarczy wjechać 36 m windą lub pokonać 212 schodków. Z platformy widokowej wieży widoczne są także pozostałości po przerwanej budowie elektrowni jądrowej oraz zbiornik górny o powierzchni 122 ha największej w Polsce elektrowni szczytowo – pompowej w Czymanowie.